Верифицирано

Скршена двојазичната табла на ПИОМ во Охрид

13:43 Mar 28 2017 Охрид

Скршена двојазичната табла на ПИОМ во Охрид
Опис
Утринава, вработените во подрачната единица на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување (ПИОМ) во Охрид забележале дека двојазичната табла поставена на влезот од зградата е скршена.

Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид, за „Мета“ го потврдил настанот, кој го пријавиле вработените од фондот. Тој кажал дека таблата била скршена меѓу 8 и 9 часот.

Тој вели дека СВР Охрид има сознанија за можниот сторител и дека во координација со јавен обвинител се преземаат мерки за расчистување на случајот.

21 МАРТ 2017

СВР Битола поднесе кривична пријава против четири лица на возраст од 16 до 17 години (три лица од Битола и едно лице од Демир Хисар) поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“.

На 07.03.2017 година околу 03.00 часот пријавените, откако изработиле четири „молотови коктели“, се упатиле кон Национална установа „Музеј на албанската азбука“. Кога пристигнале, запалиле дел од нив со цел да го опожарат објектот.

СВР Битола, по преземените мерки и активности, обезбеди повеќе материјални докази кои укажуваат дека пријавените се извршители на кривичното дело.
Повеќе податоци
Вид на инцидент? (можни се повеќе одговори): Уништување на имот

Незадолжителни податоци – Опис на сторителот


Веродостојност: UP DOWN 0